Співпраця з LEGO
«В LEGO граємо – в суспільстві зростаємо,
В LEGO граємо – дошкільнят розвиваємо,
В LEGO граємо – все навколо вивчаємо,
В LEGO граємо – один одного поважаємо…»
Одним із стратегічних завдань реформування освіти в Україні згідно з державною національною програмою «Освіта» є формування освіченої, всебічно-розвиненої, соціалізованої, творчої особистості, яка має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадської активності.
І. Рогальська – Яблонська стверджує, що, спілкуючись із дорослими і однолітками, діти вчаться жити поряд з іншими, враховувати їхні інтереси, правила і норми поведінки в суспільстві, тобто стають соціально компетентними.
Емоційна чуйність дошкільника формується через спілкування до мистецтва, музики, літератури. Але гра є основною діяльністю дошкільного віку. Вона займає важливе місце у процесі формування соціальної компетенції підростаючого покоління.
За К. Гроссом, гра є первинною формою залучення людини до соціуму: добровільне підпорядкування загальним правилам чи лідеру; виховання почуття відповідальності за свою групу, благородного прагнення показати свої можливості в дії, що здійснюється заради групи; формування здатності до спілкування. К. Гросс дитячу гру розглядав як важливий засіб формування і тренування навичок, необхідних для розвитку та майбутньої діяльності індивіда.
Готові іграшки позбавляють дитину можливості творити самому. Про це ж багато років тому в своїй книзі про іграшки писав французький соціолог і філософ Роланд Бартес, кажучи, що головним для дитини в грі є мікрокосмос, аналогічний світу дорослих, що складається з предметів дорослих, тільки в мініатюрі: «До цього космосу віри і складних перекладень дитина може ставитися тільки як власник і споживач, ніколи - як винахідник і творець. Діти вправляються виконувати дії без казковості, без подиву, без радості. Дитина отримує все готове, йому не треба думати і працювати над тим, якою має бути його іграшка. Вони створюють дітей-споживачів, а не дітей-творців». У той же час навіть самий маленький набір будівельних елементів відкриває дитині новий світ. Дитина не споживає, він творить: створює предмети, світ і життя. Маніпулюючи з елементами LEGO , дитина вчиться добра, творчості, радості. Для більш ефективної роботи з дітьми необхідно було створити яскраві, функціональні навчальні засоби, здатні впливати буквально на всі органи чуття дитини і поєднувати в собі можливості потужного впливу як на емоційну, так і на логічну сфери, що дозволяє зв'язувати їх, швидко «будувати» надійні і стійкі «містки» до тих навичок і умінь, які повинна освоїти дитина.
LEGO – це ціла палітра гри, яка охоплює вільну, сюжетно-рольову, розвивальну, рухливу гру та гру за уявою; гру індивідуальну, самостійну та гру в парах, у міні-групах, групах та командах; гру з однолітками та гру з дорослими. І кожен із цих різновидів гри вносить свій незамінний вклад у всебічний розвиток особистості дитини та її соціалізацію.
LEGO допомагає дітям втілювати в життя свої задумки, будувати і фантазувати, захоплено працюючи і бачачи кінцевий результат. За допомогою конструктора LEGO дитина має можливість спілкуватися, досліджувати і грати.
Підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та компанією з Lego Foundation в рамках проєкту «Сприяння освіті» надало можливість в нашому дошкільному закладу у 2017 році розкрити для себе новітній підхід, а саме - БЕЗМЕЖНИЙ СВІТ ГРИ З LEGO /наказ МОН України №1048 від 14.07.17р. «Щодо забезпечення реалізації у 2017-2018 навчальному році проєкту «Сприяння освіті» у освітніх закладах»/
Методичним підкріпленням для реалізації компетентнісного підходу через впровадження LEGO в освітній процес закладу стали:
- програма розвитку дитини від 2 до 6 років «Безмежний світ гри з LEGO», зміст якої спрямовано на забезпечення всебічного розвитку особистості дитини як активного учасника суспільного життя в майбутньому, де в основу взаємодії «дорослий дитина» покладено підхід «навчання через гру
- «Шість цеглинок» це практичний інструмент для навчання граючись з набором із шести різнокольорових цеглинок LEGO DUPLO, діти тренують пам'ять, розвивають моторику мислять творчо
- методика «Шість цеглинок 2.0», яка сприяє розкриттю просторового сприйняття і мислення дошкільників, формуванню вміння співпраці у парі та команді, вмінню зосереджуватися, доводити справу кінця
- Парціальна програма розвитку дитини від 2 до 6 років через гру «Творці майбутнього» (протокол №1 від 4січня 2023р. Рішенням експортної комісії дошкільної педагогіки і психології)
Парціальна програма розвитку дитини від 2 до 6 років через гру