Комунальний заклад дошкільної освіти №80 м.Кривий Ріг

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання Погода в Україні

Вивчаємо напам`ять залюбки

Заучування віршів з дітьми молодшого дошкільного віку здійснюється шляхом багаторазового повторення в ігровій формі.

Наприклад, дитині дається іграшка - зайчик, вона тримає її в руках, розглядає, дорослий читає вірш Агнії Барто «Зайчик».

Малюк повторює за ним. Також при заучуванні добре допомагають картинки, ілюстрації до книг. Картинки можуть бути представлені у вигляді лото або тематично підібрані до різних віршів. Можна виставити перед дитиною кілька картинок, прочитати вірш і попросити її знайти картинку, яка відповідає змісту прочитаного. Корисно також розглянути картинку до читання вірша, запитати, що зображено, що сподобалось, поставити питання, пов‘язати зміст картинки і вірша, який буде пізніше прочитаний, з життям дитини. Наприклад, перед читанням вірша Агнії Барто «Сніг» можна розглянути картинку «Діти на прогулянці взимку».

Розучувати вірші з дітьми можна в різних умовах, враховуючи, звичайно, необхідність пов'язувати зміст вірша з навколишньою обстановкою. Наприклад, навесні на прогулянці дитина помітила, як сонячні промінчики то з'являються, то зникають. Дорослий, спираючись на ці спостереження, може провести розучування вірша «Сонячні зайчики».

Знайомі дітям вірші, потішки слід час від часу повторювати. Повторення повинно знаходитися в прямій залежності від ступеня засвоєння тексту, від прояву інтересу до нього, від конкретних повсякденних інтересів дитини. Припустимо, дівчинці купили новий м'яч - доречно згадати вірш С. Маршака «М'яч». Хлопчику подарували плюшевого ведмедика - повторюється вірш А. Барто «Ведмедик». Різноманітні вірші можна повторювати в процесі гри, потішки - під час рухливих ігор.

Образність і виразність мовлення збагачуються відповідно до того, як дитина запам'ятовує вірші, окремі поетичні звороти, потішки. Дорослий завжди повинен бути готовим до того, щоб при слушній нагоді (на прогулянці, під час гри і т. д.) прочитати дитині вірш, потішку, вжити прислів'я, використовувати у своєму мовленні окремі образні, казкові вислови. Доречно наведені поетичні звороти, віршики діти легко запам'ятовують.

Для збагачення мовлення корисно загадувати прості, доступні загадки, пов'язані зі знайомими дитині предметами і явищами: «На стіні висять, тік-так кажуть», «Круглий, кольоровий, стрибає, скаче». Попередньо можна звернути увагу дитини на іграшки, назви яких є відповіддю на загадку.

У молодших дошкільнят мовлення ще недосконале: пропадають закінчення слів, неправильно вимовляються або випадають окремі звуки, нерідко кваплива вимова, невиразна. Необхідно стежити, щоб діти вимовляли вірші свідомо, не поспішаючи, чітко вимовляючи звуки, правильно дихаючи, дотримувалися смислових наголосів, поєднуючи їх з ритмічністю читання, читали без напруги, просто і вільно.

Час від часу важливо перевіряти, наскільки ефективними є заняття з дитиною, що вони дають для розвитку сприйняття літературного твору. Дорослий повинен з'ясувати, чи розрізняють діти віршовану і прозову мову, чи можуть відповісти на питання за змістом твору, чи вміють (самостійно або з деякою допомогою дорослого) розповісти потішку, короткий вірш, чи навчилися їх промовляти не поспішаючи, чітко. Така діагностика допоможе визначити ефективні методи та напрямки в роботі з літературними творами.

Щоб малюк легко і добре запам’ятовував риму, потрібно обов’язково знайомити його з «мелодією» віршів і почати варто, як можна раніше.
Найбільш сприятливим віком для заучування віршів є 4-5 років. Саме в цей віковий відрізок починає особливо швидко розвиватися пам’ять малюка. І якщо до чотирьох років ми не ставимо перед дитиною завдання запам’ятати твір, а просто «начитуємо» їх кількість — що запам’ятає, то запам’ятає, то після чотирьох років ми вже цілеспрямовано вчимо малюка запам’ятовувати текст напам’ять. Причому вчити потрібно якомога більше — це найкращий спосіб сформувати необхідний для навчання обсяг пам’яті. Для того щоб вірш легко вивчався, він повинен за змістом відповідати віку і темпераменту дитини.
У ранньому віці вірші читають у супроводі наочності, дітей стимулюють виконувати окремі дії, повторювати слова, вирази. Наприклад, перед читанням вірша Г.Бойка «Козуля» діти розглядають разом з дорослим іграшкову кізку. Потім дорослий читає вірш.
Окремі вірші можна розігрувати з дітьми третього року життя в колі. Наприклад, вірш Г.Демченко «Калачі». На першому занятті вихователь знайомить дітей з текстом вірша, показує калач, імітує його випікання (на столі макет печі), частує ляльок, дітей. Надалі за знайомим текстом діти грають, стають у коло й імітують рухи.Поступово дітей залучають до промовляння окремих слів вірша.
Один і той самий вірш читають дітям три-чотири рази з деякими змінами виконання дій дітьми. З дітьми старшого дошкільного віку вірші українських письменників заучуються напам’ять. При цьому після вступної бесіди, розглядання наочності або ілюстрацій педагог читає вірш тричі. Потім його повторюють діти, вихователь підказує окремі слова або навіть промовляє цілі рядки.
Діти із ЗНМ дуже важко запам’ятовують вірші, тому треба починати із заучування коротких віршиків (2-4) рядки і обов’язково з опорою на предметні чи сюжетні малюнки. Заучуючи вірші, треба ставити відповідні запитання до малюнків, щоб переконатися, що дитина розуміє зміст вірша.

Like it